Haber

Kuzey Kore’de sınırı geçen ABD’li adam gözaltına alındı

Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı, bir ABD vatandaşının sağlık kontrolü sırasında Güney ve Kuzey Kore arasındaki orta noktayı geçtikten sonra Kuzey Kore’de gözaltına alınmış olabileceğini duyurdu. Tutuklu olduğu varsayılan kişinin, iki Kore’yi ayıran ve her iki ülkeden askerlerin koruduğu Ortak Güvenlik Bölgesi olarak bilinen askerden arındırılmış bölgedeki bir varyanta katıldığı bildirildi.

Reuters haber ajansının haberine göre Güney Kore’nin Dong-a Ilbo gazetesi, gözaltındaki kişinin ABD’li ikinci sınıf er Travis King olduğu bilgisini paylaştı. Reuters bu bilgiyi teyit edemediğini yazdı. BM Komutanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu kişinin Kuzey Kore’de gözaltında olduğuna inandıklarını ve sorunun çözümü için Kore Halk Ordusu’ndaki (KPA) muhataplarıyla birlikte çalıştıklarını belirtti.

Konuyla ilgili Güney Kore Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak, Kuzey Kore’de meydana geldiği belirtilen olayla ilgili herhangi bir bilgisinin olmadığını belirtti.

VATANDAŞLAR İÇİN ABD’DEN KUZEY KORE’YE SEYAHAT YASAĞI

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarısı, yasağın nedeni olarak “ABD vatandaşlarının devam eden önemli tutuklanma veya uzun süreli tutukluluk riskini” gerekçe göstererek ABD vatandaşlarının Kuzey Kore’ye girmesini yasaklıyor.

Seyahat yasağı, ABD’li üniversite öğrencisi Otto Warmbier’in 2015 yılında bir tur sırasında Kuzey Koreli yetkililer tarafından gözaltına alınmasının ardından getirildi. Warmbier, hapisten çıktıktan ve komada ABD’ye döndükten günler sonra 2017’de öldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu